کمونیسم, علم شرایط رهایی پرولتاریاست
اجرای عمل آزادسازی جهان, رسالت تاریخی پرولتاریاست

رابطۀ من با پیرامونم، آگاهی من است

گزارش از زندان مرکزی تبریز

اطلاعیه در مورد زندان تبریز


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ١٠


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ۹


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ٨


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ٧

مصاحبه با یک زندانی در رابطه با زندانیان کارگری و سیاسی

فریده - سلام دوست عزیز ماشنیدیم که چهار نفر از فعالین کارگری و دانشجویی جدیدا" در تبریز دستگیر شده اند آیا شما از وضعیت آنها اطلاع دارید ؟

 بابک - ١٢  آبان ساعت ۵ صبح توسط اطلاعات  سپاه دستگیر شدند دو نفرشان لیلا بهروز و همسرش  بهروز فریدی هستند . لیلا  معلم است و بهروز کارگر کارخانه شیرین عسل تبریز هست، دو نفر دیگرآرش محمدی فعال دانشجویی و فعال حقوق کودکان وبرادرش سیاوش محمدی فعال دانشجویی و فعال کارگری هست راجع به فعالیتهای چهار نفر فوق آنچه توانستیم کسب اطلاعات کنیم اینکه آنها فعالیت کارگری داشتند و به طور ناموثق شنیده ایم که یکی از اتهاماتشان همکاری با پرونده بچه های فعال کارگری تبریز است که چندی پیش به اتهام تشکیل گروه جنبش دمکراتیک کارگری محاکمه شده و با وثیقه های سنگین موقتا" ازاد شدند و اکنون شنیده ایم که به شدت تحت نظر و تعقیب هستند. پدر برادران محمدی چند بار به اطلاعات احضار شده وخانوادشان تحت فشارشدیدی  هستند و  فعلا" این چهار نفر در وضعیت بلاتکلیفی هستند و فشارهای سنگین روشون هستش و خانواده هایشان نیز از ارتباط با دیگران بشدت منع شده اند . همچنین این چهار زندانی در بند هفت محبوس هستند.
دیگه اینکه  تواب سازی دهه شصتی است که فکر کنم   ادامه داره ،نمی دونم چه وضعیتیه چه بلایی سرمون میاد از این بیشتر نمی شه دیگه گفت وقاحت تا این حد من دیگه نمی دونم . چی بگم.اگر کسی به خواسته های مسئولین زندان هر چه که باشد عمل نکند از تمامی حق و حقوق خود منع می شود تمامی ارتباطاتش قطع می شود این یعنی تواب سازی.

فریده -  آیا شما از وضعیت و حال روز دکتر جاوید خبر دارید؟

بابک - اخیرا" یک فرد مبتلا به اچ آی وی با یک چاقوی الوده که با آن چاقو خودزنی کرده بود در بین همه زندانیان، به طرف دکتر جاوید هوتن کیان حمله ور می شه که توسط بقیه زندانیها جلوش گرفته می شه و نمی ذارن که بهش ضربه بزند قصد آلوده کردن ایشون  به بیماری اچ آی وی را داشتند  در بین زندانیان شایع است که مسئولین قضایی و زندان مخصوصا" او را به بند متادون آورده اند و از زندانی آلوده با وعده وعید خواسته اند که او را الوده کند. وضعیت فعلی ایشون هم اینگونه است که همانطوری که خودشان اذعان می کنند توسط معاون دادستانی و دادستان که حاج  حبیب الهی و معاون ایشون آقای حسین نوبخت باشند این اتفاقات می افته و همواره این تخریب شخصیت فعالان سیاسی  بوده ایشون در بند متادون نگهداری می شن در بین کسانی که واقعا" بیماران روانی هستند و بیماران بسیار خطرناک از جمله هپاتیت همواره در کمین ایشون هستش و حتی مواد مخدر در آن بندی که دکتر  منظورم دکتر جاوید وضعیت نابسامانی هستش و همواره بوده بعد از این همه وضعیت این را هم بگم که باز هم عدم وجود بند سیاسی مستقل هستش که از فشارهای دیگه زندان هستش و بین بقیه بیماران روانی و خطرناک و تهدید بیماریهای روانی و جسمی قرار دارند نگهداری می شوند. زندانیان سیاسی ما و هر گونه ارتباط با دیگران ،ارتباط با خانواده ،تلفن ملاقات هم قطع می شه و هر کسی هم که باهاشون ارتباط داشته باشه دوباره ارتباط بیرون اون هم قطع می شه و هیچ گونه اطلاع رسانی و اطلاعات که ما بخواهیم ارسال کنیم به بیرون و نهادها ارسال کنیم باز هم در اینجا موجود نیستش مخصوصا" این را هم بگم خدمتتون که سر این مسئله فعالین کارگری هم همواره تحت شدیدترین شکنجه ها بودن و هستن بازم به بهانه های ساختگی دستگیر می شن و شیوه تواب سازی دهه شصتی باز هم توسط دیکته شده قانونی وجود دارد و حفاظت اطلاعات همچنان فعالین کارگری ما را در بیرون از زندان هم کوچکترین ارتباط هاشون را کنترل می کنند و این وضعیت نابسامان وخطرناکی هست که همواره از طرف  اجیر شدگان و سگان این نظام کاپیتالیستی بوده و هست .

فریده - این زندانیان سیاسی که گفتین با بیرون هیچ ارتباطی ندارند ؟ تلفن هاشون قطع هست؟
بابک - ارتباطشون کلا" قطع هست.

فریده - گفتی که افرادی هم که باهاشون ارتباط برقرار کنند آن افراد هم تلفن ها و روابط بیرونشان قطع می شه؟
بابک - دقیقا" همین جور هستش یعنی روز قبل و امروز تمامی امکان اداری را زیر پا گذاشتیم با هزار خواهش و التماس و ترفند تا بتوانم یکی از زندانیان را ببینم هزار جور هم این  و اونو دیدن که یک کاغذ به من بده تا وضعیت خودش را بگه  با هزار واهمه و ترس ما تونستیم که یک ارتباط کوچولو با او برقرار کنیم و داخل بند هم دقیقا" همین جوری هست با خانواده شان هم همین جوری رفتار می شود. حتی ما ازش خواهش کردیم شماره یکی از نزدیکانش را در اختیار ما بگذاره که باهاش صحبت کنیم ایشون به هیچ وجه از ترس اینکه خانواده شان هم تحت فشار اطلاعات هستن این کار را قبول نکرد یعنی وضعیت بسیار نابسامانی و فشار بسیار زیادی را متحمل می شن .

فریده - توی بندها کسانی که زندانیان را کنترل می کنند بخصوص زندانیان سیاسی را ،همه شان مأمورن یا از زندانیان اجیر شده هستند ؟
بابک - ببینید کاری کردن که اینجا زندان توسط خود زندانیها اداره می شه ،اینجا داخل بند ۴۰۵ نفری فقط دو تا مسئول بند داریم بقیه اش مخابرات هست و بقیه کارها که زندانیها انجام می دن. اینها اجیر شده اینها هستن هر کسی که این کارها را انجام نده و با اینها همکاری نکنه تلفن،ملاقات و مرخصی و کلیه امکاناتی که در داخل زندان هست از همه اینها منع می شه و به نحوی اینها را طوری کردن یعنی مدیریت مشت آهنی ، مدیریت رانندگی از صندلی عقب را انجام می دن  ، از خود زندانی اینجا نگهبان گذاشتن و شیوه کنترلی دقیقا" همان مشت آهنی هست و اینجوریه که بین زندانیها کسانی انتخاب می شن به انتظامات اینجا دقیقا" هیچ کس حق تمرد از دستور اینها را نداره حتی اون زندانی که اینجا هستش و برای ما مسئول گذاشتن اگر ذره ای تمرد از خود نشان بدهد  به بند ویژه منتقل می شود به  شدیدترین شکنجه ها دچار می گردد.  با وجودیکه سالیان درازی هستش باز این بند انفرادی ،شکنجه ها جزء شدیدترین شکنجه محسوب می شه . شکنجه های قرون وسطایی هست که هنوز در زندان تبریز اجرا می شه .

فریده - می شه یک توضیحی درباره بند ویژه و یکی دو نمونه از شکنجه هایی که انجام می دن بگی ؟
بابک - در بند ویژه تخت نیست فقط روزی دو بار درب اتاق را باز می کنند واسه خوردن غذا روزانه فقط یک لیوان چای هست سیگار هم نمی دن خوب این وضعیت اونجاست شکنجه ای هم اونجا شامل می شه یعنی هم با پابند و دستبند به نرده می بندند ، روی در اونجا نرده هستش که می بندن به نرده و به نحوی که با باتوم و شوکر مورد حمله قرار  می دن و کسایی را اینجا داشتیم که واقعا" حتی ستون فقراتشان ،صورتشان و بینیشان ،چشمانشان و گوششان آسیب دیده است که تحت این شکنجه ها بوده اند وهمچنین  یک دیگر از شکنجه ها درست کردن تونل است. سرباز ها دو طرف با فاصله تقریبا" یک و نیم متر از هم رو بروی هم صف می کشند و زندانی باید از این تونل بین سربازان مجهز به انواع سلاح های سرد عبور کند. زندانی موقع عبور توسط سربازان له و لورده می شه. یه زندانی که به بند ویژه انتقال داده می شه که خیلی راحت هم انتقال داده می شوند . بی چون و چرا از هر چیزی محروم می شود. حتی مثلا" ابراز عقیده در اینجا ، یا  مخالفت بسیار کوچک ،یا برخود محترمانه با اطرافیان و بر قراری دوستی و ارتباط  صمیمی با دیگر زندانیان ، و هر گونه اعتراض به وضعیت زندان مساوی با انتقال به بند ویژه هست .

فریده - دوست گرامی با تشکر از شرکت شما در مصاحبه و با آروزی آزادی هرچه زودتر شما که شاید روزی به همین زودیها بیرون از زندان بتوانیم مصاحبه داشته باشیم.

بابک - به امید چنان روزی

 

تنظیم مصاحبه فریده جعفری
٢٩/٩/١٣٩٠

 


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ۵


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ۴


گزارش از زندان مرکزی تبریز - ٣
گزارش از زندان مرکزی تبریز - ۲
گزارش از زندان مرکزی تبریز - ۱
برای دیدن این فیلم از اینترنت فایر فاکس استفاده کنید - فلاش پلیر را از اینجا دانلود کنید: دانلود

کمونیستهای انقلابی

http://www.k-en.com

  info@k-en.com

صفحه اول
Aab va hava